دانلود رایگان کتاب اصول میکروکامپیوترها

دانلود رایگان کتاب اصول میکروکامپیوترها

دانلود کتاب اصول میکرو کامپیوترها – از میکرو کامپیوتر تعریف دقیقی صورت نگرفته است اما درکل میکرو کامپیوتر (یا چنان که د ردهه ی ۱۹۷۰ یا ۱۹۸۰ مختصرا به آن میکرو می گفتند) معنای کامپیوتری می دهد که cpu آن یک ریزپردازنده (میکروپروسسورmicroprocessor) است. خاصیت مهم این کامپیوترها این است که فضای بسیار کمی اشغال می کنند. معنای میکرو کامپیوتر با کامپیوتر شخصی فرق می کند اما بسیاری میکروکامپیوترها کامپیوتر شخصی به معنای علمی آن هستند.

ایزاک آسیموف در سال ۱۹۵۶ در داستان “شب رو به مرگ” که در جولای همان سال در مجله ی علمی “تخیل و تصور” چاپ شد از اصطلاح ” میکرو کامپیوتر ” استفاده کرد اما این کلمه با ساخت اولین میکروکامپیوتر به میان مردم راه یافت. مهم ترین مسئله در مورد آن این است که به جای آن همه قطعه در cpu میکرو کامپیوتر یک تراشه ی مجتمع قرار داده شد.

مدل های اولیه ی آن به صورت کیت هایی فروخته می شدند که خود خریدار باید آن ها را سرهم می نمود ram آن ها تنها ۲۵۶ بایت بود و جز چراغ های راهنما و سوئیچ هایش ورودی یا خروجی دیگری نداشت. با پیشرفت سریع طراحی ریزپردازنده ها و کاهش قیمت حافظه ی نیم رسانا از اوائل و میانه ی دهه ی ۱۹۷۵ به بعد، میکرو کامپیوترها هم سریع تر و هم ارزان تر شدند. به این دلیل در دهه ی ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ محبوبیت آن ها بسیار افزاایش پیدا کرد. در دسترس بودن و قدرت کامپیوترهای دسکتاپ برای استفاده ی شخصی توجه بسیاری نرم افزارسازان را به خود جلب کرد. با گذر زمان و پخته تر شدن صنعت بازار (میکرو) کامپیوترهای شخصی در مورد سازگار(compatible) های IBM PC که از MS-DOS و سایر ویندوزها استفاده می کردند استاندارد شد. کامپیوترهای دسکتاپ مدرن، کنسول باز یهای رایانه ای، کامپیوترهای لپ تاپ، PC های تابلت(tablet)، و بسیاری وسایل دستی از این قبیل از جمله گوشی های موبایل و ماشین حساب های جیبی و سیستم های نصب شده ی صنعتی همه را می توان بر اساس تعریف بالا میکرو کامپیوتر قلمداد کرد.

 

لینک دانلود

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
error: Content is protected !!